Změň vztah k sobě a změní se celý Tvůj život

vztahy

Možná už jste slyšeli něco takového, jakože druzí lidé jsou jako zrcadla nebo že naše okolí je odrazem našeho nitra. Když jsem se tohle dozvěděla poprvé, chápala jsem sice tak nějak, co to znamená, ale dlouho mi trvalo, než jsem to opravdu přijala a začala taky žít.

 

 Je to blbost?

Když se jednalo o druhé lidi, fungoval tenhle princip dokonale, ale když šlo o mě, většinou se mi to moc nezdálo… „Cože, tohle že jsem já? To mám v sobě? Blbost, taková přece vůbec nejsem!“ Znáte to taky? :)

Nebylo pro mě totiž vůbec snadné přiznat si, že to, co mě tak zraňuje a rozčiluje v chování druhých lidí, je ve skutečnosti jenom můj vlastní problém. Že druzí lidé mi jen zrcadlí to, co mám já sama ve svém nitru. A že kdyby to tam nebylo, tak bych tomu ani nevěnovala pozornost.

A tak byly moje vztahy plné napětí, hádek, nedorozumění, pláče, smutku, vzteku, obhajování, vysvětování… Řešila jsem všechno a všechny kolem, jenom né sebe. Když jsem ale přestala reagovat přímo na vnější podněty a zaměřila se sama na sebe, vznikl prostor, který jsem začala využívat k práci na sobě. Namísto zbytečného plýtvání energie něčím, co nemůžu změnit, směřuju svoji pozornost dovnitř, na to, co změnit můžu.

 

Vztahy jako nástroj ke změně

Začala jsem vědomě používat své okolí jako nástroj, který mi pomáhá poznat, přijmout a změnit sebe sama. Díky druhým lidem a hlavně díky partnerovi jsem začala odkrývat své nitro, chápat vzorce svého myšlení a chování, objevovat různá tajná zákoutí svojí duše a léčit stará zranění z minulosti. Pochopila jsem, že jedině skrze vztah k někomu nebo něčemu jinému můžu poznat, kdo skutečně jsem a změnit ve svém životě to, co mi neslouží.

A tak vždycky, když mě někdo nebo něco rozhodí, nereaguju, mlčím a jenom pozoruju svoje pocity. Snažím se přijít na to, čehože se daná událost uvnitř mě dotkla, že to ve mně vyvolává negativní emoce, přijmout fakt, že takhle to prostě mám a dovolit si mít se i přesto ráda. A pak samozřejmě pracuju na tom, abych tyhle škodlivé vzorce myšlení a chování vědomě změnila. A moje vztahy se začaly postupně lepšit.

Je potřeba uvědomit si, že v našem životě nejde v první řadě o druhé lidi, jde hlavně o nás a naše reakce, o náš růst a posun – je to přece NÁŠ život. Tím nejdůležitějším vztahem pro nás je tudíž vztah se sebou samými. To, jak vnímáme a přistupujeme sami k sobě ovlivňuje kvalitu celého našeho života – naše zdraví, vztahy s druhými lidmi, seberealizaci… Pokud změníme vztah sami k sobě, změní se celý náš život.

 

Láska nebo strach?

Lidé až příliš často jednají ze strachu. Strachu, že se setkají s odporem, že se jim druzí lidé vysmějí nebo dokonce že je nebudou mít rádi… Ale proč tomu tak je? Protože se nemají rádi. Neváží si sami sebe. Nevěří si. Je pro ně důležitější mínění druhých lidí než jejich vlastní život. Jsou závislí na druhých lidech a na tom, co si o nich myslí. Taky jsem to tak měla (viz. tento článek). A ještě velkou část života vztah k sobě i druhým lidem řešit budu, protože právě vztahy a strachy jsou mým životním tématem. Proto se vždycky ptám sama sebe: Dělám to, co dělám, z lásky nebo ze strachu? Je v tom totiž obrovský rozdíl: Rozhodnutí učiněná ze strachu nám berou energii a přitahují do našeho života přesně to, čeho se bojíme. Zatímco rozhodnutí učiněná z lásky nám naopak energii dávají a přitahují k nám to, co si přejeme. Je to jen naše volba, jak se zachováme a jakou budoucnost si vytvoříme. Vše, co vysíláme, se nám vždy jednoho dne zase odněkud vrátí.

 

A mějme na paměti, že jakékoliv problémy týkající se vztahů, které si neuvědomujeme, se dříve nebo později vždy projeví na zdraví našich ledvin, močového měchýře a pohlavních orgánů.

 

Jsou vztahy a strachy právě tím Vaším životním tématem? Zjistěte to v 21-denním e-mailovém programu zdarma Cesta ke zdraví těla, mysli i duše.

 

About Zuzana Hoffmannová

Mojí vášní je pomáhat lidem najít příčiny a řešení jejich zdravotních problémů a sledovat, jak se jejich životy obrací k lepšímu.

4 Comments

  1. Zuzko,moc dekuji!!!
    Pro mě delší dobu aktuální tema. Musím to zkusit, v sázce jsou mi nejbližší. Dekuji

  2. Vše, co jste napsala, je pravda, sama jsem se o tom přesvědčila před dvěma lety.
    Mohla bych se vás zeptat? V době, když jsem před 3 měsíci nastoupila na dočasní brigádu, se mi zhoršilo zdraví. V budově je silné elektromagnetické záření a záření z wifi a při budově je zářič elektrické energie. Objevila se mi alergie (nevím, na co), která se projevila rudými velkými vyrážkami na lejtkach, taky cítím pocit těžkých nohou a od začátku, co tam pracuju, cítím, že jedu po špatné cestě, těžko se mi dýchá. Na brigádu chodím jenom pro peníze, stálou práci se mi nedaří najít. Nemám odvahu odtamtud odejít a říct svým blízkým o svých potížích. Ještě mě tam čekají 3 měsíce. Nevím, co mám dělat, říkám si, že to tam ještě nějak vydržím, ale nevím, jestli to tam zvládnu, cítím, že jedu na doraz. Budu ráda, když mi poradíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>