Všechno špatné je k něčemu dobré

Možná právě prožíváte těžké období. Možná si říkáte, že máte těžký celý život. Chtěla bych Vás povzbudit a inspirovat svým příběhem ze života. Staré známé rčení „všechno špatné je k něčemu dobré“ totiž pořád platí. Je to jen na nás, jak se svými zkušenostmi naložíme…

vše se děje pro mé dobroMožnost sledovat životní cestu

Mezi mými rodiči je věkový rozdíl více než 30 let. Když mámě skončila mateřská dovolená, táta šel do důchodu a většinu času jsem tak trávila právě s ním. Vodil mě do školky, hráli jsme si spolu, jezdili na výlety, hodně mi vyprávěl o starých časech a o tom, když byl sám ještě dítě. A tak jsem měla možnost sledovat jeho životní cestu, dozvědět se o jeho nelehkém dětství v klášterním sirotčinci, o jeho předchozí ženě a synovi, o zaměstnáních, kterými si prošel, o jeho životních zkušenostech, nesnázích i zdravotních problémech, kterých postupem času stále přibývalo.

Jak dítě uspává svého otce

Byla jsem svědkem jeho návštěv u různých lékařů, léčitelů a terapeutů, sama jsem mu často asistovala, když ho bolely záda nebo když nemohl večer usnout – dostal totiž od jednoho léčitele jakési vonné tyčinky, které se před spaním zapálily a kroužilo se s nimi pod zápěstím. No jo, jenže jak si má člověk, který se snaží usnout, kroužit něčím zapáleným pod zápěstím? A tak jsem ho, ještě jako dítě, uspávala já :)

Být nemocný má své výhody

Bylo zajímavé pozorovat, jak táta jezdí od jednoho specialisty k druhému, užívá nejrůznější léky, bylinky i zmíněné vonné tyčinky, chodí na masáže… A jak mu nic z toho vlastně dlouhodobě nepomáhá. Viděla jsem taky, že být nemocný má i spoustu výhod – druzí lidé jsou k vám tolerantnější, starají se o vás, dávají vám svoji pozornost, snaží se vám ulehčit život, dělají pro vás spoustu věcí… Zkrátka, že nemoc je dobrým nástrojem k manipulaci.

Měla jsem strach, že umřu – a já chtěla žít

Když jsem pak sama začala mít zdravotní potíže, svěřila jsem se do rukou lékařů a čekala, že moje problémy vyřeší. Od toho tu přece jsou, no ne? Aspoň jsem si to myslela. A tak si mě předávali z ordinace do ordinace, brali si mě na pozorování do nemocnice, předepisovali mi nejrůznější léky, i když v podstatě sami nevěděli, co mi vlastně je. A mě bylo čím dál tím hůř. Samozřejmě, že i chemické léky udělaly svoje. Postupně mi začalo docházet, že tudy cesta k uzdravení nevede. Možná i díky zkušenostem mého táty, kterých jsem byla svědkem, jsem si uvědomila tak brzy, že tím jediným člověkem, který mi může doopravdy pomoct, jsem já sama. Že jsem to jenom já, kdo má zodpovědnost za svůj život. Že mi nikdo jiný nepomůže, pokud nebudu já sama opravdu chtít a nezačnu pro to taky něco dělat. Že chemie člověku z dlouhodobého hlediska spíše škodí než prospívá. A že manipulace druhými lidmi díky nemoci mi za to utrpení nestojí. Měla jsem strach, že umřu. A já chtěla žít.

Chemii už nechci!

Prvním krokem bylo, že jsem odmítla nadále užívat chemii a vybírala jsem si přírodní produkty pro podporu zdraví. To jsem ještě nevěděla, jaká na mě číhá past. V ČR se totiž může jako přírodní výrobek označit jakýkoliv chemický produkt, který obsahuje alespoň 5% přírodní složky! No chápete to? Takže se klidně ládujete chemií a myslíte si, jak je to přírodní. Jsem proto moc ráda, že jsem narazila na českou společnost OKG. Taky už chápu, proč takhle kvalitní, čisté výrobky nenajdete v lékárně, ale to by bylo na delší povídání.

Změna stravy

Dalším krokem byla postupná změna stravy. I tady jsem ze začátku dělala spoustu chyb (nechci tím říct, že teď už žádné chyby nedělám :) ), věřila jsem různým dogmatům, které jsem navíc jako studentka střední zdravotnické školy měla z první ruky. A syrových, přirozených potravin jsem bohužel jedla minumum.

Tak jednoduché to nebude…

Ten největší zlom nastal, když jsem v 18 letech přišla o pravou ledvinu. 0% funkce, povídal pan doktor. Prý nějaká vrozená vada, zúžený močovod, takže moč nemohla z ledviny volně odtékat a časem jí zevnitř celou „vyžrala“. A tak jsem velkou část letních prázdnin strávila v nemocnici. Pamatuju se, že bylo šílený vedro, ale já se většinu času klepala zimou. Fik-fik a je po problémech. Nene, tak jednoduché to nebude

Síla myšlenky

Byla jsem připravená na další krok – na zjištění, že by moje zdravotní problémy mohly nějakým způsobem souviset taky s tím, co jsem za člověka, jak přemýšlím, jak se chovám a jak se stavím k různým životním situacím. Začala jsem si uvědomovat sílu myšlenky. No jasně, vždyť když mi chtěli vyoperovat krční mandle, stačilo se rozhodnout, že chci být zdravá, změnit myšlení, napnout všechny síly, dělat všechno pro uzdravení a druhý den už nebylo co řezat. Takovou moc mají naše myšlenky. Pochopila jsem, že zdravotní problémy nám vždycky nesou určité poselství, jsou vlastně ztělesněním našich myšlenek a emocí, vytahují na světlo témata, která jsme vytěsnili do nevědomí a nutí nás zabývat se jimi vědomě. Často teprve až když jsme vážně nemocní a připoutaní na lůžko začneme přemýšlet nad opravdu důležitými věcmi v našem životě.

Jóga

Tak nějak přirozeně přišlo zařazení jógy do mého každodenního života. Jóga mě moc baví a dělá mi dobře, proto už delší dobu koketuju s myšlenkou, že bych jí začala i předcvičovat. Ostatně, už jsem měla možnost si to vyzkoušet :)

Všechno do sebe zapadlo

A když jsem pak vstoupila do online kurzu Základy celostního zdraví, bylo to, jako když Vám někdo dá obrázek k puzzlím, které jste do té doby jen těžko skládali. Všechno do sebe krásně zapadlo a já s vděčností pochopila smysl mojí životní cesty. Objevila jsem kouzlo celostního přístupu – všechno souvisí se vším a nic se neděje náhodou. Není to náhoda, že jsem si prošla tím, čím jsem si prošla, že mám rodiče, jaké mám, že jsem se rozhodla pro studium zdravotnické školy, moje zdravotní problémy… Všechny svoje zkušenosti teď můžu zužitkovat tím, že pomáhám lidem, kteří jsou na tom podobně, jako kdysi já a hledají cestu, jak z toho ven. Moje práce je mojí životní cestou, mojí vášní, mým posláním.

Všechno je tak, jak má být

Ať už jste v jakékoliv situaci, věřte, že je všechno přesně tak, jak to právě teď potřebujete, abyste mohli růst a rozvíjet se. Nic se neděje náhodou. A jste to jenom Vy, kdo má tu moc, vytěžit ze svých zkušeností maximum a použít je jako stavební kameny pro svůj lepší život.

Kam Vás vede ta Vaše životní cesta?

 

Vděčnost za všechno, co nám život přináší, i za to zdánlivě negativní, je základem pro zdraví našeho žaludku.

 

Přijímat všechno negativní ve svém životě s vděčností, jako to dobré pro svůj rozvoj, pomáhá online program Přijímat je láska.

 

About Zuzana Hoffmannová

Mojí vášní je pomáhat lidem najít příčiny a řešení jejich zdravotních problémů a sledovat, jak se jejich životy obrací k lepšímu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>