Recept na lepší budoucnost

lepsi-budoucnostZačátek nového roku je symbolem nového startu. Je to nejlepší období k tomu, abychom si ujasnili, co vlastně od života chceme a čeho konkrétně chceme tento rok dosáhnout.

 

Abychom si vytvořili svoji vizi, cíle a plán pro svoji lepší budoucnost. Takže – jak na to?

 

Vize a cíle

Nejprve si necháme nějaký čas, abychom popřemýšleli o tom, co vlastně doopravdy chceme, proč to chceme a čeho konkrétně bychom chtěli tento rok dosáhnout. Není potřeba nikam spěchat, můžeme přemýšlet klidně celý měsíc leden. Pak si svoji vizi a cíle pro tento rok zapíšeme. Je ale potřeba udělat to jistým způsobem. Svoje cíle si napíšeme co nejkonkrétněji, v pozitivním tvaru (mozek nevnímá slovo ne), v přítomném čase a časově ohraničené. Měly by být sebevědomé, ale realistické a měli bychom se zaměřit na to, co můžeme sami ovlivnit.

Např.: Do 31.12.2017 zářím zdravím a energií.

 

Tímto způsobem si určíme cíle v oblasti svého zdraví, vztahů, práce, financí a osobního rozvoje.

Plánování

writing-1149962_1920Následně si vypracujeme plán, co konkrétně pro dosažení svých cílů uděláme. Kde chceme být na konci roku a kde potřebujeme být za měsíc, za dva, za tři… abychom svých cílů dosáhli.

Máme tedy zapsané svoje cíle a plán na celý rok, měsíc po měsíci. Pak si určíme konkrétní kroky, které podnikneme – tento měsíc, tento týden, dnes (ideální je plánovat nový měsíc vždy na konci toho předchozího, stejně tak týden a den). Na každý týden si určíme tři nejdůležitější cíle a na každý den tři nejdůležitější úkoly, které nás posunou na cestě k našemu lepšímu životu.

Vizi a cíle, které jsme si pro tento rok vytvořili, si připomínáme co nejčastěji, ideálně každé ráno a večer si je přečteme a pak si za zavřenýma očima představujeme, že už jsme svých cílů dosáhli, že takový život už opravdu žijeme. Co nejkonkrétněji, se všemi barvami, zvuky, vůněmi, chutěmi a pozitivními emocemi.

Nástěnka snů

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA abychom měli své cíle co nejvíce na očích, vytvoříme si ještě tzv. nástěnku snů (vision board). Vezmeme si velkou čtvrtku (alespoň A2), nůžky, lepidlo, barevné fixy a z časopisů si vystříháme obrázky a slova nebo slovní spojení (nebo si je třeba vytiskneme z počítače, můžeme použít své vlastní fotky nebo obrázky nakreslit…), které co nejlépe vystihují naše cíle pro tento rok. Vybíráme opravdu pečlivě, abychom si nepřitáhli něco, co nechceme. Doprostřed barevným fixem napíšeme číslo roku a kolem pak nalepíme nebo nakreslíme obrázky a celé dílo ještě doplníme slovy nebo celými větami, hodí se i různé motivační citáty.

Nástěnku snů si pak pověsíme např. do ložnice, tak, abychom měli svoje cíle na očích hned po probuzení a před spaním.

 

Takže vizi, cíle a plán bychom měli a teď už zbývá „jen“ posunout se každý den o krok dopředu ;)

 

Využijte energii nového roku a vykročte zdarma na Cestu ke zdraví těla, mysli i duše >>>

 

About Zuzana Hoffmannová

Mojí vášní je pomáhat lidem najít příčiny a řešení jejich zdravotních problémů a sledovat, jak se jejich životy obrací k lepšímu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>