Poruchy štítné žlázy

motýlPoruchou štítné žlázy trpí přibližně 5% obyvatelstva ČR, mnoho lidí však ani neví, že nějaké problémy se štítnicí vůbec má. Onemocnění postihuje častěji ženy než muže, udává se, že sníženou funkcí štítné žlázy trpí každá pátá česká žena po padesátce.

 

Štítná žláza ovlivňuje naše zdraví více, než by se mohlo na první pohled zdát

Štítná žláza se skládá ze dvou laloků, svým tvarem připomíná motýla, leží ve spodní přední části krku a vytváří jakýsi „ochranný štít“ (tělesný i emoční).

Štítná žláza patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí, což znamená, že je součástí okruhu žláz, které svoje hormony vypouštějí přímo do krve a vzájemně ovlivňují svoji činnost. Je řízena hormony podvěsku mozkového a zodpovídá za produkci hormonů L-tyroxin a trijodtyronin, tvořené především jódem, které mají za úkol stimulaci látkové výměny.

Ovlivňují celou řadu procesů v našem těle – regulují metabolismus všech živin, především vápníku, tělesnou teplotu, proudění krve, krevní tlak, srdeční frekvenci i rychlost myšlení, podporují dýchání, funkci nervů, svalů a střev.

Štítná žláza vytváří také hormon kalcitonin, který se podílí na regulaci vápníku v krvi, jeho zabudování do kostí a zároveň zabraňuje jeho uvolňování z kostí.

Štítná žláza hraje také rozhodující roli při tělesném i duševním vývoji. Ukazuje se dokonce, že vznik štítné žlázy umožnil v evoluci krok z vody na pevninu. Dodnes je štítná žláza spojena s mořem jódem, který ke své funkci potřebuje.

Příčin onemocnění štítné žlázy je několik:

 • autoimunitní – je to nejčastější forma onemocnění štítné žlázy, kdy imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu za součást těla a vyrábí proti ní protilátky, příčinou je především nepřirozená strava bohatá na mléko a mléčné výrobky
 • hormonální – na funkci štítné žlázy má dopad i hormonální nerovnováha jiných žláz s vnitřní sekrecí
 • jakýkoliv zásah do těla – chirurgický zákrok, léky, ozařování
 • nečistota lymfatického systému a stagnace lymfy
 • dysfunkce jater (zvýšená funkce štítné žlázy)
 • oslabení ledvin a sleziny (snížená funkce štítné žlázy)
 • zánět (často způsobený překyselením)
 • nedostatek jódu v potravě

Zvětšení štítné žlázy

Nedostatek jódu způsobuje zvětšování štítné žlázy do takových rozměrů, aby mohla být využita každičká molekula této cenné látky – vzniká struma nebo-li vole. V tom lepším případě nemá vznik strumy spojitost s funkčností štítné žlázy, v tom horším souvisí s její sníženou nebo naopak zvýšenou funkcí. Struma může mít i formu uzlu – rozlišujeme tzv. studené uzly, které hromadí jen velmi malé nebo žádné množství jódu, nevytvářejí hormony a mají sklon k degeneraci a horké uzly, které jód intenzivně ukládají. Uzly jsou nezhoubné autonomní nádory, které se však mohou stát zhoubnými. V případě nedostatku jódu a současném nadbytku vápníku mohou v vznikat kalcifikované usazeniny.

Snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) znamená nedostatečnou tvorbu hormonů L-tyroxin a trijodtyronin. Následkem toho se zpomaluje metabolismus, srdeční tep, klesá energie, snižuje se krevní tlak i cukr a objevuje se chudokrevnost. Přichází únava, ochablost, přibírání na váze, nechutenství, zácpa, zhoršení kvality vlasů a jejich případné vypadávání, špatné prokrvení, pocity chladu, studené končetiny, hrubnutí kůže, otoky, křeče, premenstruační problémy, neplodnost, deprese, otupělost, letargie… Příčinou snížené funkce štítné žlázy bývá nejčastěji chronický zánět, který ji postupně ničí.

Zvýšená funkce štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) je opakem snížené funkce – metabolismus se díky nadbytku hormonů zrychluje, srdce bije rychleji, stoupá krevní tlak i tělesná teplota, objevuje se nervozita, podrážděnost, pocení, úbytek hmotnosti, neustálý hlad, nespavost, padání vlasů, méně častá a slabá menstruace, široce otevřené, dopředu vystupující oči.

Dodávání hormonů štítné žlázy pomocí léků jen ještě víc oslabuje její funkci a celý problém prohlubuje.

Problémy se štítnou žlázou nesou své poselství

Přes všechny protiklady leží uprostřed mezi sníženou a zvýšenou funkcí štítné žlázy stejná témata – život, smrt a strach. Štítnou žlázu můžeme považovat za symbol našeho chtění. Zatímco při snížené funkci štítné žlázy člověk nevědomě zůstává u „já chci“, ale sám není schopen pro to nic udělat, rozhoupat se k činům, hledá výmluvy ve vnější světě, má strach ze života, nevidí v něm smysl, uzavírá se před světem, vše ho nechává chladným, nemá o nic zájem, v podstatě rezignoval na život a předstírá smrt, lidé se zvýšenou funkcí štítné žlázy mají naopak strach, že život skončí dřív, než byl prožit, chtějí vše stihnout, jsou stále ve stresu a strachu, že něco promeškají, jsou přehnaně ctižádostiví, „nažhavení“ na život, „hladoví“ po změně, neustále připraveni k boji, chtějí pořád růst a rozvíjet se, přetěžují se, mívají problémy s autoritami a sklon k sebepotlačování a sebeobětování.

Zvětšení štítné žlázy (struma) symbolizuje onu chtivost, nenasytnost, „křečkování“, lakotu či nafoukanost, potřebu cítit se důležitý. Jedná se taky o způsob, jak oddělit hlavu od těla, myšlenky od pocitů.

Ženy bývají problémy se štítnou žlázou postiženy častěji než muži nejspíš proto, že výkon a sebeprosazení je více mužskou záležitostí, a pro ženy je proto obtížnější toto téma zpracovat a tak je větší pravděpodobnost, že ho ženy vytěsní ze svého vědomí a nahradí svoji touhu po růstu např. rozšiřováním rodiny.

Nutno podotknout, že mluvíme o našem stínu, o tom, co si neuvědomujeme a co se hlásí o své slovo skrze naše tělo. Naslouchejme mu, pojmenujme náš problém a hledejme způsoby, jak splnit úkol, který nám naše nemoc přináší. V případě snížené funkce štítné žlázy je výzvou vědomě se stáhnout do svého nitra, nechat zemřít vše staré a najít smysl svého života. Zvýšená funkce štítné žlázy nás vyzývá k uvědomění si svých nevědomých přání, k naslouchání svému srdci, k nezávislosti a k nasměrování energie tím správným směrem.

Zároveň je potřeba pomoci našemu tělu vhodnou stravou:

Z výše uvedeného vyplývá, že štítná žláza potřebuje ke své činnosti organický jód, aby pro nás mohla vytvářet životně důležité hormony, ať už je její funkce snížená nebo zvýšená. Mezi zdroje jódu patří sůl (nejlépe himalájská), řasy a ryby žijící v moři, višně, třešně, špenát, citron, pórek a další potraviny. Bohatým zdrojem jódu je chaluha bublinatá, mořská řasa, která zároveň pomáhá harmonizovat činnost štítné žlázy. Užívání je vhodné i při zvýšené funkci štítné žlázy, nedoporučuje se pouze dlouhodobé užívání vysokých dávek.

Důležitým minerálem pro vstřebávání jódu a jeho zabudování do štítné žlázy je selen, který najdeme hlavně v ořeších a semínkách. Naopak mezi potraviny, které zhoršují vstřebávání jódu, patří např. buráky, sója a košťálová zelenina jako zelí, kapusta, květák, brokolice, kedluben…

Neméně důležitá je hormonální rovnováha, pročištění a rozhýbání lymfy a celková regenerace a harmonizace organismu. Je proto potřeba jíst co nejvíce přirozené, organické, syrové rostlinné stravy, která detoxikuje a regeneruje naše tělo a podporovat své zdraví nejrůznějšími bylinkami. Vynecháme především mléčné výrobky, které štítnou žlázu zahleňují a tím ovlivňují její funkci.

Inspirovat se můžete v těchto článcích:

Jaro – čas jater a žlučníku

Pozdní léto – období žaludku, sleziny a slinivky

Zima – péče o ledviny a močový měchýř

Z přírodních výrobků OKG se hodí:

 • OK Alfa+ pro celkové pročištění, regeneraci a harmonizaci organismu
 • Factor Base Kids – obsahuje výtažek z mořských řas
 • Emulips Slim Drink – obsahuje chaluhu bublinatou a společně s dalšími 10-ti bylinkami napomáhá pročištění organismu
 • OKG Factor Base – obsahuje pukléřku islandskou, další zdroj jódu a pomáhá zbavit tělo hlenu
 • Endokrin Pack = cenově výhodná sada pro harmonizaci štítné žlázy

Konkrétní zkušenosti s přírodními výrobky OKG ve spojitosti se štítnou žlázou si můžete přečíst tady.

 

Správnou funkci štítné žlázy můžeme podpořit také oranžovou barvou.

 

Základy celostního přístupu ke zdraví Vás učím zdarma v 21-denním e-mailovém programu Cesta ke zdraví těla, mysli i duše>>>

 

About Zuzana Hoffmannová

Mojí vášní je pomáhat lidem najít příčiny a řešení jejich zdravotních problémů a sledovat, jak se jejich životy obrací k lepšímu.

6 Comments

 1. Normální člověk má jódu dostatek, protože se u nás jodiduje sůl. Pokud tedy někdo není nějaký experimentátor a nekonzumuje sůl bez jódu, tak k problémům z nedostatku jódu nedojde.
  V populaci jsou lidé s poruchou funkce štítné žlázy a domácí léčba této poruchy nepřipadá do úvahy, je nutno pravidelně navštěvovat lékaře, to je tak všechno co se k tomu dá říci.

  • No, o lékařích (i o léčbě štítné žlázy) vím svoje… :) Každopádně vždycky radši doporučuju, aby se lidi napřed poradili se svým lékařem. Co se týká jódu přidávaného do kuchyňské soli společně s dalšími přidatnými látkami, které mimochodem nemají zrovna prospěšné účinky na naše zdraví, není to tak úplně jednoduché. Je totiž rozdíl mezi jódem přírodním, organickým, který je pro naše tělo přirozený a jódem syntetickým, který je mnohem hůře využitelný, může organismus naopak zatěžovat a způsobovat zdravotní potíže včetně snížení funkce štítné žlázy a alergie. Platí to ostatně pro všechny látky. Navíc se nelze spoléhat na dostatečný přísun jódu pouze ze soli, nemluvě o tom, že se solí bychom to neměli moc přehánět. Děkuju za Váš komentář :)

   • Neexistuje rozdíl mezi přírodním a nepřírodním jódem, evidentně o problematice nevíte nic, jód je atom a není rozdíl v biologických účincích atomu jódu z fabriky nebo z přírody :-) V soli je jodičnan sodný nebo draselný, v mořských rybách je jodid sodný a jodid vápenatý, co je v těch tabletkách se mi nepodařilo dohledat. Ve všech případech jsou chemické látky stejné, jodid sodný z fabriky je stejný jako jodid sodný z ryby a má i naprosto stejné účinky. Samozřejmě může být rozdíl v tom, že v soli je jenom jód a v těch tabletkách jsou i další látky.
    Jodidování soli funguje prokazatelně, důkaz vymýcení onemocnění struma.

    • Velmi zajímavé… vymýcení strumy mne pobavilo, proto mne totiž můj endokrinolog poznamenal, že struma je běžné „onemocnění“ středoevropanů (včetně Čechů), jen ho tak 80% postižených neví, protože není diagnostikováno (nedojdou si ke specialistovi!), neboť zvětšení štítné žlázy není tak markantní (vlastně je stejné jako mám já – ale diagnóza už to je!)… toliko tlumočení názoru odborníka…

    • Kolemjdoucí

     Že syntetický jód má stejné účinky jako přírodní? Ze které višně jsi proboha spadl… není to jenom o atomech, kdo totiž zná jen atomy, ten ve skutečnosti neví nic, a jen ve své domýšlivosti si myslí, že už ví vše. Je pravdou, že syntetický jód napáchá víc škody jak užitku, stejně jako syntetický fluor. Bohužel někdo to pozná (a pocítí) až dost pozdě…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>