Klíč ke zdraví

klíčExistuje univerzální návod,

jak dosáhnout zdraví?

Co je tím klíčem ke zdraví?

A proč jsme vlastně nemocní?

 

Lidé jsou někdy překvapení, že někdo tak mladý, jako já, radí druhým, a často starším lidem, jak se vypořádat se zdravotními problémy. Podle mě ale nezáleží ani tak na věku, jako na zkušenostech, kterými si člověk prošel a na touze podělit se o ně s ostatními.

 

Jak to začalo…

cure-1006828_1920Moje zdravotní problémy začaly celkem nenápadně, jako chřipky, nachlazení a různé virózy. Časem ale začalo potíží přibývat a stávaly se čím dál tím častější. Když se do toho přidaly bolesti hlavy, byla jsem někdy ráda, že jsem vůbec přežila den. A lékaři? Přes všechno zkoumání neměli ani zdání, co je příčinou mého trápení. Přehazovali si mě jako horký brambor a jedny prášky střídaly druhé.

Jen psycholog, který se za mnou tenkrát přijel podívat do nemocnice, přede mnou zmínil slůvko psychosomatika. Jenže já jsem si tehdy vůbec neuvědomovala, s čím by mohly moje problémy souviset, a tak jsem tuhle možnost odmítala byť jen připustit.

Kdy přišel ten zlom?

woman-918623_1920Po čase mě sice hlava bolet přestala, jako všechny „nevysvětlitelné“ bolesti, které jsem do té doby zažila, to už jsem se ale potýkala s dalšími zdravotními potížemi. Vyvrcholení přišlo v 18-ti letech, kdy mi přestala fungovat pravá ledvina. A i když mě čekalo ještě spoustu zdravotních problémů, považuju tuhle událost v mém životě za zlomovou. Od té doby totiž do mého života začaly přicházet takové informace, které mě donutily podívat se na sebe a svoje potíže z trochu jiné stránky.

A tahle „jiná stránka“ mě úplně pohltila. Ponořila jsem se do studia nejrůznějších knih, přednášek a kurzů a postupně, ačkoliv často s nechutí, jsem si začala uvědomovat pravé příčiny mých zdravotních problémů. Začala jsem chápat, že moje tělo je spolehlivým ukazatelem těch oblastí mého života, které ještě nemám zpracované, které jsem raději vytěsnila ze svého vědomí než bych se jimi zabývala. Všechny projevy našeho těla totiž ukazují na něco v nás. Naše tělo je jako plátno, na kterém se promítá, co máme uvnitř, ve svém nitru – to, co si neuvědomujeme, se projeví jako nemoc, aby se dané téma zviditelnilo a my se jím museli vědomě zabývat. Vždyť kdy jindy máme tolik času zamyslet se nad svým životem než když ležíme v posteli?

Vytáhla jsem svoje stíny…

Když jsem si začala uvědomovat, co se mi moje tělo snaží celou tu dobu skrze všemožné zdravotní problémy sdělit a vynášet tak na světlo svoje vnitřní konflikty, potlačované agrese, napětí, strachy, nespokojenost, neochotu řešit problémy, přílišné přemýšlení, problémy ve vztazích, s komunikací, se sexualitou a další, moje zdravotní potíže se daly na ústup. Přestala jsem je potřebovat. Neznamená to, že mám všechno vyřešené a že už se nesetkávám s žádnými problémy, ale že si uvědomuju, kdo jsem a kde mě „tlačí bota“ mnohem víc než kdy dřív.

Klíč ke zdraví

house-1407562_1920Možná už chápete, co je tím klíčem ke zdraví… Klíčem ke zdraví je vědomý život – pokud vím, kdo jsem a kam kráčím, uvědomuju si svoje silné i slabé stránky, znám svoje životní úkoly a výzvy, všímám si, co se uvnitř mě odehrává a pracuju vědomě se svými problémy, pak nepotřebuju nemoc.

Poznat a přijmout sebe sama a svoje výzvy je jako odemknout dveře, za kterými stojí Vaše lepší, sebe-vědomější, úplnější, zdravější Já.

Jak začít?

Existují různé metody a techniky, které nám pomáhají vytáhnout na světlo naše stinné stránky a vědomě na nich pracovat, abychom nemoc nepotřebovali, a s některými z nich se můžete seznámit třeba skrze tento online program.

 

Základy celostního přístupu ke zdraví Vás učím zdarma v 21-denním e-mailovém programu Cesta ke zdraví těla, mysli i duše.

 

About Zuzana Hoffmannová

Mojí vášní je pomáhat lidem najít příčiny a řešení jejich zdravotních problémů a sledovat, jak se jejich životy obrací k lepšímu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>