Jaro – čas jater a žlučníku

jaroPříroda se pomalu probouzí ze zimního spánku, louky se začínají zelenat, všechno raší, pučí a rozkvétá… Začíná nový život. Přichází jaro, období, kterému vládne energie prvku Dřevo – energie změny a růstu.

 

Objevují se první lístky jarních bylinek, které dodávají našemu tělu po zimě tolik potřebné vitamíny, minerály a další živiny a které čistí a regenerují naše játra a žlučník – orgány, které se právě s tímto ročním obdobím pojí a které v dnešní době plné chemie, alkoholu, cigaret a nekvalitních potravin dostávají často pořádně zabrat. Regenerační schopnosti jater a žlučníku jsou právě na jaře (15.2. – 15.5.) nejsilnější, je proto nejvhodnější čas pro jejich přírodní očistu a podporu, čas dopřát svému tělu po zimě pořádný jarní úklid.

 


jarní detox

Stáhněte si zdarma e-book JARNÍ DETOX


 


 

Jakou roli hrají játra a žlučník v našem organismu?

 • Játra jsou klíčovým orgánem látkové výměny, zbavují nás jedů a škodlivin, produkují žluč, která je velmi důležitá pro trávení tuků, vyrábějí hormony, enzymy, rozpouštědla, podílejí se na čištění a tvorbě krve (skrze krev se jejich stav promítá na kůži), ukládají cukry a mají ještě mnoho dalších funkcí (přes 500) – je to taková chemická laboratoř našeho těla. Jsou větší než mozek a jsou tak největší žlázou v lidském těle. Výrazně se podílejí na imunitě, ovlivňují vznik rakoviny, aterosklerózy a také kvalitu zraku. Játra mají obrovskou regenerační schopnost, proto pokud máte špatné jaterní testy nebo se u Vás objeví nějaká nemoc jater, je už opravdu nejvyšší čas na jejich podporu.

Z duchovního hlediska játra vyjadřují náš základní temperament, náš pohled na svět a na lidi, naši schopnost milovat, tolerovat a ustupovat druhým lidem, byť třeba víme, že je pravda na naší straně. Pomáhají nám zbavovat se agresivity a jedovatosti. Jelikož játrům škodí příliš jídla, pití a rozpínavosti, učí nás tím střídmosti. A protože, jak už jsem zmiňovala, mají až neuvěřitelnou schopnost regenerace, tak ani pro nás není nikdy pozdě stát se opět malými dětmi – radovat se, milovat, zkrátka být bezpodmínečnou láskou.

 • Žlučník slouží jako zásobárna a dávkovač žluči. Bez něj trávení nemůže fungovat správně, jelikož pak do dvanáctníku přitéká stále stejné množství žluči, což může být pro jeden druh jídla příliš a pro druhý zase málo. Nenechte si ho proto nikdy odstranit. Pokud už žlučník nemáte, je pro Vás dieta (nebo užívání výrobků pro podporu trávení – např. Emulips) doživotní záležitostí. Žlučovody jako první reagují na stres – svým stažením. Pokud nemůže žluč odcházet, vrací se zpět a krystalizuje – tvoří se žlučové kameny. Žluč může ve žlučovodech také zatvrdnout, což vnímáme jako bolest. Při dlouhodobé blokaci žlučovodů může dojít k zánětu žlučníku až jater.

Žlučník je ukazatelem naší spokojenosti a jakožto orgán agresivního charakteru nás učí s agresí pracovat, tzn. adekvátně ji vyjadřovat – slovy – a nerozčilovat se názory a chováním druhých lidí.

Jak poznat problémy s játry a žlučníkem?

Naše tělo vysílá varovné signály ještě dlouho předtím, než dojde k závažnému poškození našich životně důležitých orgánů. Na potíže s játry a žlučníkem ukazuje např.:

 • pot zapáchající po tuku
 • problematické trávení, nevolnost, pálení žáhy
 • akné, ekzém, lupénka, pigmentové skvrny
 • světlá až bílá stolice
 • problémy s krevním cukrem a cholesterolem
 • poruchy krve
 • časté záněty
 • hubnutí
 • vypadávání a šedivění vlasů
 • problémy se zrakem
 • bolesti kyčlí
 • tuhnutí šíje, svalů a kloubů
 • bolesti hlavy v přední části, od očí nebo čelistí
 • a další

Oslabení jater nám také prozradí výrazné vrásky, pupínky a začervenání v oblasti mezi obočím nad kořenem nosu, u žlučníku to jsou převislá horní víčka. Také pokud se budíme nebo nemůžeme usnout v časovém úseku mezi 23.-3. hodinou, máme s těmito orgány pravděpodobně problém. Dalšími ukazateli jsou vztek, podrážděnost, netolerance a zatvrzelost.

Jarní detox

Jak vidíte, můžeme se detoxikací a přírodní podporou jater a žlučníku zbavit celé řady zdravotních potíží, které jsme si dosud s těmito orgány třeba vůbec nespojovali. Samotnou mě po jarní kúře překvapilo, jak dobře vidím v televizi na titulky.

Společně s játry a žlučníkem je také velmi důležité podpořit funkci ledvin a střev, obzvláště, pokud jste tak neučinili na podzim a v zimě, aby se uvolněné škodliviny mohly vyloučit ven z těla.

Připravte se na to, že se mohou objevit některé detoxikační příznaky od prosté únavy, bolesti hlavy a chřipky, přes různé vyrážky, svědění, průjmy, zvracení, změny v zabarvení stolice a moči až po bolesti ve starých jizvách, emocionální labilitu a zhoršení potlačených nebo právě probíhajících onemocnění. Záleží na tom, jak dlouho a jak moc jste své tělo zanášeli škodlivinami. Ať se stane cokoliv, nelekejte se toho, je to znamení, že se tělo začalo čistit. Můžete na chvíli zvolnit tempo, odpočinout si, abyste detoxikační proces trochu uklidnili. Takhle jsem si detox „užívala“ já :)

Pokud trpíte nějakým závažným onemocněním nebo užíváte nějaké léky, poraďte se raději nejprve s lékařem.

Co se stravou?

Játrům a žlučníku nejvíce škodí tučné, smažené a pečené pokrmy, produkty živočišného původu, alkohol, káva, cigarety, černý čaj, průmyslově zpracované potraviny a veškerá chemie. Tohle všechno proto po celou dobu očisty co nejvíce omezíme.

 • Stravu odlehčíme, jak jen to jde, jíme hodně ovoce a zeleniny.
 • Každý den vypijeme alespoň půl litru ředěné jablečné a hroznové šťávy (3 dcl šťávy a 2 dl vody, zpočátku můžete poměr obrátit), které mají silné detoxikační účinky na játra, ledviny i střeva a sníme nebo vypijeme opět ve formě šťávy alespoň jednu z těchto potravin – listová čekanka, pomeranč, citron, grapefruit, jablko, hrozny, listová zelenina, avokádo, artyčok, vlašské i jiné ořechy a semínka, zelí, kapusta, květák. Do svého jídelníčku zařadíme také mořské řasy.
 • Ráno začínáme sklenicí vlažné vody s citronem, která pomůže nastartovat náš metabolismus a zalkalizovat celé naše tělo. Můžeme také přidat psyllium pro podporu funkce střev (v tom případě je nutné dbát na zvýšený příjem tekutin).
 • Hned jak začnou rašit první lístky a květy jarních bylinek, přidáváme si je do salátů – smetánka, kopřiva, sedmikráska, čekanka, bršlice kozí noha, medvědí česnek, řeřicha, popenec
 • Každý měsíc dopřejeme svému tělu alespoň 1 den půstu, ať už na ovocných a zeleninových šťávách nebo čistě na vodě.

Síla bylin

Existuje nespočet bylin, které můžeme pro detoxikaci svého těla a podporu svého zdraví použít. Vybrala jsem pro Vás několik bylinek, které se pro jarní očistu a podporu jater a žlučníku hodí. Zvolte si jednu nebo více bylin a užívejte je po dobu 3 měsíců (užívání většiny uvedených bylinek je naprosto bezpečné, přesto je ale vhodné kúru po 3 týdnech na 1 týden přerušit, případně prostřídat s jinými bylinami) buď čerstvé, sušené, ve formě šťávy, tinktury (pokud však trpíte nějakou jaterní chorobou, platí pro Vás zákaz alkoholu i v tomto případě), kapslí nebo olejových kapek, ať už kupovaných nebo vlastní výroby. Vhodným doplňkem jsou také bylinkové čaje. Kombinujte, střídejte, používejte svoji intuici, naslouchejte svému tělu. Jste to Vy, kdo by měl své tělo nejlépe znát a vědět, v jakém je stavu.

 • ostropestřec mariánskýOstropestřec mariánský (semena)

  Jedna z nejlepších bylin k detoxikaci, regeneraci a ochraně jater.

  Denně sníme cca 15 roztlučených semen smíchaných s lžičkou medu nebo si koupíme přípravek s obsahem ostropestřce a užíváme podle předpisu.

 • Smetánka lékařská

  Univerzální bylinka, zahání jarní únavu, doplňuje živiny, podporuje činnost jater, žlučníku, ledvin i střev, zabraňuje tvorbě kamenů, čistí a obnovuje krev. Mladé listy jsou výborné do salátů.

  Denně snímee alespoň hrst listů a cucáme šťávu z pampeliškových stvolů, používat můžeme také kořen ať už čerstvý nebo sušený.

 • Kopřiva dvoudomá

  stinging-nettle-474351_1280Čistí a obnovuje krev, má močopudné účinky, je plná živin.

  Denně vypijeme šťávu z hrsti mladých listů zředěnou vodou nebo listy rozmixujeme se sklenkou vody a přefiltrujeme (kopřivu také můžeme kombinovat s jinými šťávami, přidat do smoothie nebo si z ní udělat čaj).

 • Jaterník trojlaločný

  Čistí, regeneruje a změkčuje játra, podporuje funkci jater i žlučníku, zastavuje tvorbu kamenů a písku ve žlučových cestách, působí močopudně.

  Koupíme si čajovou směs s obsahem listů jaterníku (je totiž chráněný, tudíž bychom ho ve volné přírodě neměli sbírat) a užíváme podle předpisu.

 • Lopuch větší

  arctium-lappa-844406_1920Usnadňuje trávení tuků, čistí krev, posiluje při jarní únavě, rozpouští žlučové i močové kameny.

  Používá se kořen, který můžeme bez obav jíst čerstvý, odšťavňovat a používat k přípravě čaje nebo ho můžeme koupit sušený. Výluh z listů se používá především zevně k péči o problematickou pleť a vlasy.

 • Máta peprná

  Podporuje tvorbu žluče, posiluje, usnadňuje trávení.

  Každý den snímee pár lístků máty např. jako součást pokrmu, připravíme si mátový čaj (nejlépe ve směsi s meduňkou, mateřídouškou apod.) nebo užijeme několik kapek mátového oleje. Nedoporučuje se dlouhodobé užívání samotné máty stejně jako její vysoké dávky.

 • Tolice vojtěška

  medicago-satigo-844518_1920Silně alkalizuje, detoxikuje a posiluje celé tělo, působí protizánětlivě, doplňuje živiny, harmonizuje trávicí i vylučovací orgány.

  Denně sníme nebo odšťavníme cca hrst čerstvé natě (opět můžeme namísto odšťavňovače použít mixér jako u kopřivy, šťávy kombinovat a vojtěšku přidat do smoothie) nebo užijeme 2x denně čajovou lžičku sušeného prášku. Vojtěška obsahuje hodně vitamínu K, proto by lidé s poruchou krevní srážlivosti měli být při užívání opatrní a nepřekračovat 3-měsíční kúru.

 • Kurkuma dlouhá

  Silný antioxidant, má posilujicí, desinfekční, protizánětlivé a protirakovinné účinky, podporuje a chrání játra i žlučník, stimuluje tvorbu žluče, usnadňuje trávení, zbavuje tělo parazitů.

  Použití kurkumy jako koření při přípravě indické a asijské kuchyně je pro naše zdraví velmi prospěšné, uvádí se ale, že pro léčebné účely bychom museli kurkumy sníst opravdu velké množství, proto je výhodnější koupit si výrobek s extraktem z kurkumy.

 • Řeřicha setá

  cress-255931_1920Výborný zdroj vitamínů a minerálů, který si můžeme snadno vypěstovat sami doma, když venku ještě nic neroste, a libovolně přidávat do pokrmů.

  Řeřichu zasejeme do vlhké zeminy nebo na kousek vaty a už po pěti dnech každodenního zavlažování (v žádném případě nesmí zaschnout, jinak už dál neporoste) můžeme sklízet.

Vhodné přírodní výrobky:

Ne každý má čas nebo chuť zabývat se bylinkami. Mnohem jednodušší je sáhnout po kvalitním přírodním přípravku, který si navíc můžeme pohodlně vzít kamkoliv s sebou. Vybrala jsem proto několik produktů z mých oblíbených přírodních výrobků, které se hodí právě pro jarní detox a přírodní podporu jater a žlučníku. Opět je to individuální záležitost, proto si jednotlivé výrobky dobře prostudujte nebo mi napište a já Vám s výběrem ráda pomůžu.

 • Factor-Base-detoxFactor Base Detox pro důkladný jarní detox, pročištění a regeneraci jater, krve, ledvin a střev, odparazitování (doporučuju současně užívat OKG Factor Base, aby se uvolněné toxiny mohly snáze vyvázat z těla ven a neotravovaly ho)
 • OKG Factor Base – vyvazuje z těla škodliviny, čistí střeva a plíce, zbavuje tělo hlenu
 • Emulips, Emulips Forte (Forte obsahuje navíc extrakt z máty, hořce a lékořice) – „žlučník v lahvičce“ pro podporu trávení a úpravu metabolismu
 • OK Tau+ pro regeneraci jaterních buněk a podporu trávení i vylučování
 • Detox-pack2OK Beta+ pro odkyselení a harmonizaci trávicích orgánů
 • OK Alfa+ tinktura ze 17-ti druhů bylin pro posílení a pročištění celého organismu (pozor, obsahuje alkohol)
 • Emulips Slim Drink pro podporu celého procesu detoxikace a posílení funkce ledvin
 • Detox Pack I, Detox Pack II = cenově výhodné sady výrobků určené k detoxikaci organismu

Co ještě můžeme udělat pro zdraví našich jater a žlučníku?

Jarní kúru podpoříme modrou barvou, 2x týdně koupelemi v kopřivách a heřmánku a kartáčováním pokožky nasucho.

DřevoHodně času trávíme v přírodě, se stromy, příroda nám ukazuje, že je vše v neustálém pohybu, a že i my bychom měli být flexibilní a nezatvrzovat se ve svých názorech. Procházky rozkvetlou přírodou můžeme spojit se sběrem bylinek. Důležité je zhluboka dýchat.

Pracovat se vztekem a zatvrzelostí, přeměňovat je v toleranci a pochopení a být tak v pohodě se všemi „blbci“ okolo se učíme v online programu Tolerovat je láska.

Zvládat svůj vztek Vám může pomoct tato jednoduchá metoda.

Jaké bylinky můžete sbírat v jarním období si přečtěte v e-booku Co sbírat na jaře.

 

Stáhněte si zdarma e-book Jarní detox, kde na Vás navíc čeká několik bylinkových receptů, pár jednoduchých jógových a dechových cvičení, pozitivní afirmace, techniky osobního rozvoje a další doplňujicí informace a podpůrné prostředky.

 


jarní detox

Stáhněte si zdarma e-book JARNÍ DETOX


 


 

Jsou játra a žlučník a tím pádem i práce se vztekem a zatvrzelostí Vaším tématem číslo 1? Zjistěte to zdarma v 21-denním e-mailovém programu Cesta ke zdraví těla, mysli i duše>>>

 

About Zuzana Hoffmannová

Mojí vášní je pomáhat lidem najít příčiny a řešení jejich zdravotních problémů a sledovat, jak se jejich životy obrací k lepšímu.

2 Comments

 1. Děkuji za krásný obsáhlý a ucelený článek k jarní detoxikaci. Žiju v Alpách a zdejší starousedlíci mají ve zvyku sbírat na loukách první mladé lístky pampelišky a jíst je jako salát s malými kousky slaniny, vejci a vinaigrette. Myslím si, že dříve byly dobré návyky samozřejmostí, dnešní doba nás odtrhla od přírody.

 2. Zuzi, tvé stránky jsou nasycené všemi potřebnými informacemi a tak skvěle vymazlené, že dávám odkaz z mého webu přímo sem. Další má slova by bylo jen nošením dříví do lesa. No jo, zase dřevo :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>