Alergie jako symbol

Jaké jsou příčiny alergie a jak se s ní vypořádat přírodní cestou?

 

plant-691394_1280

Alergie se v posledních letech stává stále častějším problémem, alergických lidí přibývá a i seznam jednotlivých alergenů neustále roste. Projevují se přehnané obranné reakce na květní pyl, travní semena, zvířecí srst, potraviny, prach, léky…

 

Co říkají statistiky:

 • cca 12% evropské populace trpí potravinovou alergií (dětí cca 8%, dopělých cca 4%)
 • nějakou formou alergie trpí 40% evropanů, odhaduje se, že do roku 2015 bude v Evropě již 50% alergiků
 • astmatem trpí 27% evropanů
 • alergií na roztoče trpí v Evropě 40% dospělých, alergií na plísně trpí 8% dospělých, alergií na psy trpí 18% dospělých, alergií na kočky trpí 30% dospělých
 • 70% alergiků se kvůli alergii cítí limitováno při každodenních činnostech, 40% se cítí frustrováno komplikacemi, které jim přináší chronické alergické nemoci.

Zdroj statistik: http://www.centrumalergie.cz/statistiky/

Porucha imunitního systému

birman-221740_1280Jedná se o přehnanou reakci imunitního systému na většinou zcela neškodné látky, jakými jsou například květní pyl, travní semena, zvířecí srst, prach, potraviny… Projevuje se např. úporným kýcháním, kašláním, rýmou, zánětem spojivek, astmatem, otékáním kůže i sliznic, svěděním, vyrážkou, začervenáním, nevolností, zvracením, průjmem, bolestmi břicha – záleží na typu alergie.

Alergie není nevyléčitelná

Alergie se u člověka může objevit kdykoliv v průběhu života a stejně náhle může zase zmizet – alergie není nevyléčitelná nemoc! Není omezena ani ročním obdobím, ačkoli nejvíce trpí alergici především v teplejších obdobích roku, kdy kvetou různé druhy stromů a travin, které patří mezi nejčastější alergeny.

Bez vědomí alegie není…

Co je ale velmi zajímavé – k alergické reakci nikdy nedochází bez vědomí člověka – například v narkóze nebo ve stavu psychózy se alergie zkrátka neprojeví. Naopak už pouhé obrázky, např. fotky zvířat, můžou spustit silnou alergickou reakci. Je nám tedy jasné, že alergeny působí na člověka čistě symbolicky. Zajímavé také je, jak se ujalo slovní spojení „být na někoho nebo na něco alergický“ – třeba na práci :) To se mě ale naštěstí netýká, protože svojí práci miluju.

Konflikt mezi agresí a citlivostí

Alergie v podstatě ztělesňuje nevědomou, potlačovanou agresi, jedná se o vnitřní konflikt mezi agresí a citlivostí, o válku na fyzické úrovni, o útok na přátele namísto nepřátel. Alergie ukazuje přehnanou obranu, nepřiměřenou reakci na okolní svět, problém s vlastní agresí, čehož si však alergik není vědom a proto se nahromaděná agrese projevuje v rovině těla. Alergeny jsou vlastně jakýmsi prostředkem, záminkou k boji.

Agrese vzniká tam, kde je strach, proto je alergie také symbolem strachu, strachu ze života, často se sexuálním podtextem – strach ze sexuality jako z něčeho špinavého, nízkého, nečistého. Vyjadřuje nechuť vpustit někoho k sobě, odmítání, uzavírání se světu a životu jako takovému. Alergie může být také nástrojem k získání moci, k manipulaci s druhými lidmi a k nevědomému vybíjení nahromaděné agrese skrze svoje požadavky na sterilní prostředí, speciální stravu a podobně. Stejně jako se alergik vyhýbá svým alergenům, snaží se vyhnout také příslušným životním tématům.

Symbolika jednotlivých alergenů:

 • strawberries-278552_1280zvířecí srst – strach z živočišné lásky, pudovosti, sex jako něco nečistého
 • květní pyl, travní semena – strach z plodnosti, lásky, sexuality
 • prach – strach ze všeho špinavého, nečistého
 • potraviny – symbol plodnosti, sexuality, to co je na potravinách „špinavé“, „nečisté“, „nebezpečné“ – tvar, chuť, konzistence…
 • léky – nebezpečí, špína

I to, kde na těle se alergie projevuje, nám může hodně vypovědět:

 • kůže – hranice, kontakt, něha
 • plíce – kontakt, komunikace, svoboda
 • trávicí systém – přijímání, „trávení“ okolního světa a životních situací

Je potřeba vědomě pracovat se svou agresí

Namísto vyhýbání se problému alergikovi naopak pomůže konfrontovat se s daným tématem, uvědomit si a přijmout svojí agresi, nepotlačovat ji, ale vědomě s ní pracovat. Naučit se rozlišovat přátele od nepřátel, poznat, že i v sobě máme nepřátele a symboly, které jsme označili za nepřátelské opět vědomě vpustit dovnitř, přijmout je a pochopit, že ve skutečnosti jsou našimi přáteli.

Alergie je výzvou naučit se správně reagovat na okolní situace, vyjadřovat svoji agresi slovy, bránit se přiměřeně, postavit se k životu čelem, žít naplno, statečně, přijímat životní výzvy s vděčností a užívat si sexualitu.

Vyřešte nejprve sebe

STOP. Než se pustíte do zkoumání, proč mají alergii vaše děti, nejprve si uvědomte, že děti pomáhají rodičům zvládat jejich výzvy a do určitého věku (6-10 let) přebírají problémy svých rodičů, nejčasteji matky, se kterou bývají silněji spojeni, na sebe. Proto se zaměřujte v první řadě sami na sebe a svoje děti „jen“ podporujte láskou, čistou stravou, bylinkami a přírodními doplňky stravy – a stejně tak i sebe. Víme přece, že všechno souvisí se vším a přírodní podpora těla se vždy odrazí ve všech oblastech našeho života.

Je potřeba změnit stravu i myšlení

Změna jídelníčku – vyřazení průmyslově zpracovávaných potravin obsahujících chemické přísady, omezení obilí a mouky z něj, rafinovaného cukru a živočišných produktů a naopak zařazení většího množství čerstvého ovoce, zeleniny, bylinek a šťáv – a důkladná detoxikace (je potřeba zaměřit se především na játra a tlusté střevo) už pomohly mnoha lidem. Zrovna nedávno jsem se bavila s člověkem, který byl alergik, loni začal jíst z většiny živou stravu a letos si ani nevšiml, že kvete bříza :) Zároveň ale souhlasil s tím, že se změnou stravy přišla taky velká změna v myšlení.

Dělejte to, co je pro vás nejjednodušší, ale hlavně to dělejte!

Takže zkrátka dělejte to, co je pro vás v danou chvíli nejjednodušší, ale hlavně to dělejte!

Pokud potřebujete poradit, ptejte se. A budu ráda, když se se mnou podělíte o vaše zkušenosti s alergií. Moje zkušenost byla naštěstí hodně krátká – asi v 8 letech se u mě objevila alergická reakce na štípnutí hmyzem. Když mě kousnula nějaká potvůrka do obličeje, celý mi zčervenal a natekl tak, že jsem skoro neviděla – vypadala jsem jako malá tlusťoučká Číňanka :) Stalo se mi to jen několikrát v průběhu jednoho až dvou let, už se přesně nepamatuju. Jak se alergie objevila, tak zase zmizela. Teď jsem si ještě vzpomněla na kopřivku, která mi vyrazila na celém těle po druhé dávce očkování proti rakovině děložního čípku – téma samo pro sebe. No, dnes už bych do toho určitě nešla…

A co vy, jaká je vaše zkušenost s alergií?

 

Základy celostního přístupu ke zdraví vás učím zdarma v 21-denním e-mailovém programu Cesta ke zdraví těla, mysli i duše>>>

 

About Zuzana Hoffmannová

Mojí vášní je pomáhat lidem najít příčiny a řešení jejich zdravotních problémů a sledovat, jak se jejich životy obrací k lepšímu.

18 Comments

 1. Dobrý den, Zuzko. Děkuji za článek.
  Já mám alergii na prach a roztoče, kterou jsem získala během mého života v anglii. Už dlouho přemýšlím nad tím, čím to může být… mám vždycky šíleně svědivou kopřivku. Vypozorovala jsem ale, že když nejím cukr, zmizí i alergie na slunce – dokonce se opálím ☺. Jen vím, že to není jen tím cukrem. Napadá Vás něco? Předem dekuji

  • Dobrý den Kateřino, rádo se stalo :)
   Momentálně mě nenapadá nic, co bych už nezmínila v článku… Pokud byste chtěla jít víc do hloubky, potřebovala bych k tomu vědět více informací a mohly bychom to probrat na konzultaci.

 2. Mam alergiu na trávy a je to presne to co popisujete ale neviem ako sa toho zbaviť najviac fukam nos a kycham občas sa k tomu pridá aj slzenie a dráždenie oči

  • Tak prostě začněte tím, co je pro Vás momentálně nejjednodušší – Změnit stravu? Udělat si detox? Koupit si nějaký přírodní přípravek? Zamyslet se nad svým postojem k sexualitě? …

 3. Dobrý deň. Objavili sa mi na lýtkach veľké vyrážky, ktoré sa veľmi dlho hoja. Pravdepodobne to bude od alergie na zajačiu srsť, ktorá mi začala odvtedy, čo som nastúpila na brigádu do knižnice, ktorá ma vnútorne nenapĺňa, cítim, že to nie je správna cesta, že idem zle. V budove je elektromagnetický smog, ktorý mi nerobí dobre, cítim pocit ťažoby na hrudníku a v nohách, mám pocit, akoby som na nohách mala ťažké reťaze. Nič také som predtým nepoznala. Mám strach o tom povedať doma, chodím tam len pre peniaze, nejaké potrebujem, aj keď je to mizerne platené miesto. Viem, že by som mala odtiaľ odísť, od začiatku, čo som tam, tak mi vnútro kričí, aby som odtiaľ odišla, len nemám na to odvahu. Som bez práce a inú si neviem nájsť. Nevážim si samu seba, nemám sa rada, keby som sa mala, tak by som to urobila hneď v prvý týždeň. Poraďte mi, prosím, čo s tým.

  • Dobrý den, Deniso, Vy v podstatě víte, co byste měla udělat, sama jste si ve svém komentáři odpověděla, jen se nemáte dost ráda na to, abyste celou tuhle situaci změnila. Říkejte si do zrcadla, že se máte ráda, i když Vám to nejspíš zpočátku bude připadat hloupé, oceňujte se za každou maličkost, dávejte lásku svému vnitřnímu dítěti, všímejte si toho, co Vám jde snadno a co Vás baví, možná právě tam najdete i pracovní uplatnění. Pokud chcete na vztahu k sobě zapracovat a začít se mít ráda, můžu Vám doporučit Školu sebelásky, sama jsem si tímhle programem prošla a hned dvakrát, jednou asi před třemi roky a pak loni, když vznikla jeho nová verze, a moc mi to pomohlo vztah k sobě, ale i k druhým lidem, zlepšit. Právě teď je Škola sebelásky na pár dní otevřená. A možná Vám taky pomůže tenhle článek a tenhle nový článek. Mějte se moc krásně a hlavně se mějte ráda! S láskou, Zuzka.

 4. Lenka Jakubcová

  Dobrý den Zuzano :-) Ve třiceti letech jsem náhle měla alergickou reakci na penicilíl…do té doby vůbec nic a najednou do půl hodiny po jedné tabletce velká kopřivka na nohou, dlouho jsem se jí nemohla zbavit. Napadá Vás prosím něco, na co bych se mohla zaměřit, nad čím popřemýšlet? Děkuji za názor a přeji hezké dny, Lenka.

  • Dobrý den Lenko, konkétně penicilin, jako druh plísně, je symbolem špíny, alergie na penicilin tedy ukazuje na strach ze špíny. Nohy zase souvisí s tím, jak si v životě stojíme a kam kráčíme. Zamyslete se nad tím, co jste právě v té době prožívala, a jestli by to mohlo mít nějakou spojitost s tím, co jsem Vám napsala. I Vám krásné dny, Zuzka :)

 5. Dobrý den, Váš článek na mě vykoukl v tu nejpravější chvíli! Jarní alergie mě trápí 6 let – začalo to přesně v době, kdy jsem se poprvé zamilovala, nastěhovala se k němu a začala žít „jeho“ život. Teď už spolu pár měsíců nejsme, alergie je teda pořád tady, ale když vidím text v článku, přesně si uvědomuju svůj vnitřní rozpor – že si musím někoho najít, s někým žít, splnit kvótu, která se v mých rodinných kruzích plní na 200%, ale pro mě není vůbec důležitá, možná jí dokonce pohrdám.. A toužím po samostatném životě (jestli trvale, nebo dočasně, to nedokážu momentálně říct), takže je mi jasné, že ještě pár jarních měsíců prokýchám, ale už budu vědět, jak s tím bojovat – aspoň zčásti. Vážně moc díky!

  • Dobrý den, mám radost, jak se Vám podařilo rozluštit příčinu svých zdravotních problémů, jste úžasná! Věřím, že dokážete najít i řešení. Všechno přijde v ten správný čas – třeba jako zrovna tenhle článek ;) Ať se Vám daří! Zuzka

 6. Ja mám silnú alergiu na pel, kvety, trávu, srst, prach. Avsak, tuto alergiu mam len doma na Slovensku. Zila som 10 rokov v zahranici pri mori cca v 3ch krajinach a nikde sa mi alergia neprejavila. Len tu na Slovensku ju mam a dost silnu. Viete mi povedat preco? Popripade dat nejaku radu?

  • Zamyslela bych se nad tím, jaký je rozdíl mezi tím, když jsem doma, na Slovensku a když jsem někde jinde. Co je jinak? Jak se cítím doma a jak se cítím v jiných zemích? A zkuste tam hledat tu spojitost se agresí.

 7. díky za článek… (přes sdílecí panel vlevo se to blbě čte… )

 8. Zdravim, ako je to s potravinovou alergiou,resp.intoleranciou? Vdaka m.

  • Dobrý den, myslíte, co symbolizuje alergie na potraviny? Některé potraviny totiž svým tvarem nebo strukturou připomínají lidské pohlavní orgány nebo sekrety a člověk, který má nevědomý problém se sexualitou, vnímá ji jako něco nízkého, nečistého, pak nechce takovéhle potraviny (ani témata) vpouštět do sebe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>